“12 Years A Slave” Dominates With 7 Spirit Awards Nominations

  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0

12-Years-A-Slave

Hollywood’s awards season started off with a bang as nominees for the 2014 Film Independent Spirit Awards were announced yesterday.  Hosted by Oscar winner Octavia Spencer (“The Help”) and Paula Patton (“Baggage Claim”), the critically acclaimed “12 Years A Slave” received a whopping 7 nominations including Best Feature, Best Supporting Actress (Lupita Nyong’o) and Best Supporting Actor (Michael Fassbender).

RELATED:  5 Things To Know About “12 Years A Slave” Star Chiwetel Ejiofor

“Fruitvale Station” another critical and audience favorite got a Best First Feature nod for director Ryan Coogler and Best Leading Actor for Michael B. Jordan.  Coogler made waves at the Sundance Festival this past January winning  both  The Grand Prize Jury and Audience Award for his retelling of the tragic Oscar Grant shooting.

The Spirit Awards have become an influential agent in predicting which movies and actors will go on to to be Oscar nominated.  David O. Russell’s “Silver Linings Playbook”  walked away with four Spirit Awards earlier this year and went on to snag eight Academy nominations, with Jennifer Lawrence winning a Best Actress Oscar. The year prior, “The Artist” also won 4 Spirit Awards, and ended up winning five Oscars including Best Picture and Best Actor (Jean Dujardin).

The Spirit Awards will air March 1, 2014.

Complete List of nominations:

Best Feature
12 Years a Slave, All Is Lost, Frances Ha, Inside Llewyn Davis, Nebraska

Best Director
Shane Carruth, Upstream Color; J.C. Chandor; All Is Lost; Steve McQueen, 12 Years a Slave; Jeff Nichols, Mud; Alexander Payne, Nebraska

Best Screenplay
Woody Allen, Blue Jasmine; Julie Delpy, Ethan Hawke & Richard Linklater Before Midnight;Nicole Holofcener Enough Said; Scott Neustadter & Michael H. Weber, The Spectacular Now;John Ridley, 12 Years a Slave

Best First Feature
Blue Caprice, Director/Producer: Alexandre Moors; Producers: Kim Jackson, Brian O’Carroll, Isen Robbins, Will Rowbotham, Ron Simons, Aimee Schoof, Stephen Tedeschi; Concussion,Director: Stacie Passon, Producer: Rose Troche; Fruitvale Station, Director: Ryan Coogler; Producers: Nina Yang Bongiovi, Forest Whitaker; Una Noche, Director/Producer: Lucy Mulloy, Producers: Sandy Pérez Aguila, Maite Artieda, Daniel Mulloy, Yunior Santiago; Wadjda,Director: Haifaa Al Mansour, Producers: Gerhard Meixner, Roman Paul

Best First Screenplay
Lake Bell, In A World; Joseph Gordon-Levitt, Don Jon; Bob Nelson, Nebraska; Jill Soloway,Afternoon Delight; Michael Starrbury, The Inevitable Defeat of Mister and Pete

John Cassavetes Award (best feature made for under $500,000)
Computer Chess, Writer/Director: Andrew Bujalski, Producers: Houston King & Alex Lipschultz;Crystal Fairy, Writer/Director: Sebastiàn Silva, Producers: Juan de Dios Larraín & Pablo Larraín; Museum Hours, Writer/Director: Jem CohenProducers: Paolo Calamita & Gabriele Kranzelbinder; Pit Stop, Writer/Director: Yen Tan, Writer: David Lowery, Producers: Jonathan Duffy, James M. Johnston, Eric Steele, Kelly WilliamsThis is Martin Bonner, Writer/Director: Chad Hartigan, Producer: Cherie Saulter

Best Female Lead
Cate Blanchett, Blue Jasmine; Julie Delpy, Before Midnight; Gaby Hoffmann, Crystal Fairy;Brie Larson, Short Term 12; Shailene Woodley, The Spectacular Now

Best Male Lead
Bruce Dern, Nebraska; Chiwetel Ejiofor, 12 Years a Slave; Oscar Isaac, Inside Llewyn Davis;Michael B. Jordan, Fruitvale Station; Matthew McConaughey, Dallas Buyers Club; Robert Redford, All Is Lost

Best Supporting Female
Melonie Diaz, Fruitvale Station; Sally Hawkins, Blue Jasmine; Lupita Nyong’o, 12 Years a Slave; Yolonda Ross, Go For Sisters; June Squibb, Nebraska 

Best Supporting Male
Michael Fassbender, 12 Years a Slave; Will Forte, Nebraska; James Gandolfini, Enough Said;Jared Leto, Dallas Buyers Club; Keith Stanfield, Short Term 12

Best Cinematography
Sean Bobbitt, 12 Years a Slave; Benoit Debie, Spring Breakers; Bruno Delbonnel, Inside Llewyn Davis; Frank G. DeMarco, All Is Lost; Matthias Grunsky, Computer Chess

Best Editing
Shane Carruth & David Lowery, Upstream Color; Jem Cohen & Marc Vives, Museum Hours;Jennifer Lame, Frances Ha; Cindy Lee, Una Noche; Nat Sanders, Short Term 12

Best Documentary
20 Feet From Stardom, Director/Producer: Morgan Neville, Producers: Gil Friesen & Caitrin Rogers; After Tiller, Directors/Producers: Martha Shane & Lana Wilson; Gideon’s Army,Director/Producer: Dawn Porter, Producer: Julie Goldman; The Act of Killing,Director/Producer: Joshua Oppenheimer, Producers: Joram Ten Brink, Christine Cynn, Anne Köhncke, Signe Byrge Sørensen, Michael Uwemedimo, The Square, Director: Jehane Noujaim, Producer: Karim Amer

Best International Film
A Touch of Sin, (China), Director: Jia Zhang-Ke; Blue is the Warmest Color, (France), Director: Abdellatif Kechiche; Gloria, (Chile), Director: Sebastián Lelio; The Great Beauty,(Italy), Director: Paolo Sorrentino; The Hunt, (Denmark), Director: Thomas Vinterberg

17th Annual Piaget Producers Award 
Toby Halbrooks & James M. JohnstonJacob JaffkeAndrea RoaFrederick Thornton

20th Annual Someone To Watch Award 
My Sister’s Quinceañera, Director: Aaron Douglas Johnston; Newlyweeds, Director: Shaka King; The Foxy Merkins, Director: Madeline Olnek

19th Annual Stella Artois Truer Than Fiction Award 
Kalyanee Mam, A River Changes Course; Jason Osder, Let the Fire Burn; Stephanie Spray & Pacho Velez, Manakamana

Robert Altman Award 
Mud, Director: Jeff Nichols, Casting Director: Francine Maisler, Ensemble Cast:  Joe Don Baker, Jacob Lofland, Matthew McConaughey, Ray McKinnon, Sarah Paulson, Michael Shannon, Sam Shepard, Tye Sheridan, Paul Sparks, Bonnie Sturdivant, Reese Witherspoon

Join the Conversation! Share and Discuss on Facebook!

Tags: » » »